Eğitim Şart Diyoruz Fakat ?

Eğitim şart,her türlü platformda eğitimin önemine vurgu yapan bizler ve siyasi liderler acaba eğitimi gerçekten önemsiyormuyuz. Cevap "HAYIR"  nedeni ise belli.

Mevcut iktidarın bile kafası eğitim konusunda karışık iken,anne ve babaların kafası neden karışık olmasın. İktidarın görevde olduğu 10 yıl içinde 4 tane Milli Eğitim Bakan'ı değiştirdiği gerçek. Bunlar sırası ile şunlardır (Erkan Mumcu,Hüseyin Çelik,Nimet Çubukçu ve Ömer Dinçer).

Tabloya bakarmısınız ne kadar da güzel 10 yıl içinde 4 bakan değiştirmenin sadece bir tek sebebi olabilir,o da hiçbiri bu işten anlamıyor. Peki neden ? Milli Eğitim Bakanlığı'na getirilecek olan kişinin gerçekten bu işi iyi bilen bir eğitimci olması gerekir bana göre...

Göreve gelen her bakan,kendisin'den bir önceki bakanın yaptıklarını bozmuştur. Kısa bir not düşelim,bir ara "Fatih Projesi" adı altında tablet bilgisayarlar verilecek denildi ? ne oldu,yalan oldu. Göstermelik olarak bir kaç tane dağıltıldı gerisi yalan.

Peki ülkemiz'deki okullar ve üniversiteler ne alemde,okullarda uygulamalı meslek dersi veriliyormu. Üniversiteyi bitiren öğrenciler neden işsizler,onlara göre iş yokmu piyasada. Ülkemizdeki bazı üniversiteler ile gurur duyarız örnek: ODTÜ,Beyazıt Üniversitesi gibi. Dünya geneline baktığımızda bu üniversiteler dünya'daki ilk 500 arasına giremiyor neden?

Uygulamalı dersler yok denecek sayıda az,üniversiteyi elektrik mühendisi olarak bitiren bir kişinin o işten doğru dürüst anlamaması uygulamalı ders görmediği içindir. Avrupa'nın birçok yerinde misal aşçılık okuyan bir öğrenci'nin uygulamalı ders gördüğü ve bunu okulda yemek pişirerek bu işin ince ayrıntılarını öğrenerek diploma sahibi olduğunu görüyorsunuz.

Şimdi derseniz bizim ülkemiz'de de iyi aşçılar var, bende sizlere o zaman neden bütün lüks restoran ve otellerin aşçıları hep yabancı kişilerden oluşuyor diye sorarım.

İlk okullara baktığımız zaman sınıflar'daki öğrenci sayısı kimi yerlerde 50-60 kişiyi buluyor,belkide daha fazla şimdi bu kadar öğrencinin olduğu bir sınıftan ne beklersin be arkadaş...

Peki anne ve babalar onlar çocukları için ne yapıyor,evlatlarını el üstünde tutan veliler onların iyi bir meslek sahibi olmasını gerçekten istiyorlarmı. Cevap "HAYIR" bunun da nedeni'ni kısaca açıklayalım.

Her anne,baba çocuklarını belli meslek gruplarına yönlendirir yada kendilerinin edinemedikleri meslek gruplarını edinmelerini isterler? peki nedir bu meslek grupları? (doktor,polis,paşa,avukat) vs gibi meslek grupları,yahu kardeşim memlekette yada dünya'da bunlardan başka meslek grupları yokmu...

Yapılan en büyük yanlışlar'dan biriside bana göre,çocuğun ne istediğini sorgulamamak. Bir sorun bakalım çocuğunuza hangi meslek grubunu istiyor adam belki çöpçü olmak isteyecektir.

Avrupa'daki meslek sahiplerine bakıldığında mutlu oldukları yada olabilecekleri meslek gruplarına yönelmektedir'ler,mutlu olmadığın bir işte çalışmaktansa mutlu olduğun bir işde çalışmak her zaman daha değerlidir.

Avrupa'ya bakıldığı zaman belkide bize tuhaf gelebilecek meslek grupları mevcut durumda,fakat bizim ülkemizde ise acaba kaç tane meslek grubu var bunun da sorgulanması gerekir.

Yada şöyle farklı bir açıdan bakalım olaya,kaç tane öğrenci velisi çocuğunu okula götürdüğünde o okulun ne gibi avantajları olduğunu sorgulamakta,derslerin uygulamalı yapılıp,yapılmadığını sormakta...

Belkide sorunlardan bir taneside ülkemizde öğrenci sayısı'nın bir hayli fazla olmasından kaynaklanıyor olabilir,Abbas Güçlü'nün katıldığı bir programda söylediği şu sözler "ülkemizde okuyan öğrenci sayısı toplam 20 milyon'un üzerinde" rakama bakıldığında işin içinden çıkılacak gibi değil.

Bu rakam bir çok avrupa ülkesi'nin nüfusun'dan bile fazladır. Ne diyelim aileler üzerlerine düşen görevleri tam olarak yapmadıkları için,devletin'de bu işi çözmek için doğru bir atmadığı ortada bu iş uzar gider.

Neden anne ve babaları bu kadar suçluyoruz diyebilirsiniz,çocukları doğru yönlendirecek olan insanlar en başta onlardır,fakat ne yazık'ki onlarda eğitimsiz oldukları için ellerinden bir şey gelmiyor dizi izlemekten başka...

Dizi olayına da bir açıklık getirelim,neden dizilere kafayı taktı bu diye sorarsanız? hemen,hemen her kanalda 3-5 tane dizi var evdeki anne ve babaların en az 1-2 tane sevdiği dizi film var muhakkak. Her dizi ortalama 90 dakika,bunun birde şöyle bir sakıncası var 90 dakika özet,90 dakika da yeni bölüm al sana toplam 3 saat.

Devletin bu işe el atmadığı'da kesin,televizyon kanallarında eğitim programları yok denecek kadar az. Var olan eğitim programları gece geç saatlerde başlıyor,o zaman da insanın uykusu geldiğinden hiç kimsenin umrunda değil? Diğer tarafta "Fatma gül'ün suçu ne" varken kim takar eğitim programlarını...

Hakkımız'da hayırlısı diyelim,gerek devletin gerekse ailelerin bu iş için çaba sarf etmeleri ve çocuklarını doğru bir biçimde yönlendirmeleri gerekmekte. 2023'ün Türkiye'sin de eğitim'deki durumumuz ne olacak onuda bilemiyorum...

 {tortags,432,1}