Ambulans'a Yol Vermek

Değişik bir toplumuz aslında nedenine gelince birazdan yazacağım kelimelerden sonra sanırım bu daha'da iyi anlaşılacak. Mesele ambulansa yol vermek meselesi,ülkemizde bir çok kişi ambulansa yol vermek için çaba sarf ederken bir çok uyanıkta ambulansı farklı metodlar için kullanır.

Ambulansa yol vermenin önemine dikkat çekmek gerekir aslında,işin değişik boyutlarından biri ise kırmızı ışıkta bekleyen araçların neden ambulanslara yol vermediği gerçeği varki ortada karışık bir durum. Kırmızı ışıkta ambulansa yol vermek için kırmızıda geçen kişiye ceza geliyor birde bu boyutu var.

Yaya geçidinde yayalara yol vermeyen bir toplumun ambulansa yol verip vermemesi kafalarda soru işareti oluşturur. Ehliyet kurslarında bu konu üzerinde durularak trafikte önceliğe sahip araçlar hakkında bilgi verilir,bilgi verilmesine veriliyorda insanın ne kadar aldığı önemli.

Uyanık toplumuz diyoruz ya bazıları yolda giden ambulansın arkasına takılarak yolda rahat bir şekilde ilerleme çabasına giriyor. Ha işin birde fanatikleri varki bir ara haberler'de ambulansa binip maça giden taraftarları'da gördük sayelerinde ondan sonra gelde ambulansa yol ver denilebiliyor?

"Bu yazıyı yazma sebeplerimden biride yakın bir zaman önce 81 yaşındaki bir dedeyi trafik kazası sonrası hastaneye götürme çabası idi. Her ne kadar aracımız ambulans aracı olmasada bizde kuralların gerektirdiği şekilde görsel ve sesli ikaz uygulamalarını yaparak ilerliyorduk.
 
İlk ışıklara geldiğimizde ışıkta bekleyen araçlar sağolsun yolu açtılar,ikinci ışıklara geldiğimizde önümüzdeki aracın yolu açmasına rağmen aniden yolu ortadan bölen kamyon şöförüne Hayvan dersem çokta yanlış olmaz birde üstüne küfür yiyoruz kamyoncudan. Neyse yaşlı dedeyi hastaneye getirdik ve tedavisi yapıldı sonunda"

Ya birde istanbul'da olsaydık ne olurdu bilemiyorum kişi başına düşen ambulans sayısı hakkında çarpıcı açıklamalar yapılıyor'ki çok vahim bir durum. Bundan bir kaç gün önce istanbul'da Kadıköy-Zincirlikuyu seferini yapan metrobüste fenalaşıp kalbi duran bir adam'a ilk müdahalenin yapılıp kalbinin çalıştırılması karşısında ambulansın olay yerine gelmesi 50 dk'yı bulduğu söyleniyor yolcular tarafından.

"Yaklaşık olarak 1998-1999 yılları arasındaydı yanlış hatırlamıyorsam bir arkadaşım bisiklet ile kamyona çarpmış kafası yarılmıştı hastane'de ilk müdahale yapılıp Bursa'ya sevk edildi. Ambulans ile Bursa sigorta hastanesine giderken ambulansın bursa içinde nedense hep kaldırımdan gidiyor olması durumu biraz olsun özetliyorda."

Toplum ve birey olarak trafikte önceliğe sahip olan araçlara ( Ambulans,itfaiye vs gibi ) araçlara yol vermemiz gerektiğini unutmamalıyız belkide ambulans'taki kişi sizin yakınınız olabilir yada itfaiye sizin evinize gidiyor olabilir.

"Ortaokul yıllarımda başımdan geçen bir olay neticesinde,dolmuşla evime giderken karşı yönden gelen bir ambulansın hızla hastaneye gitmekte olduğunu gördük. Dolmuşun ön koltuğunda oturmaktaydım şöför Allah ambulanstakine şifa versin derken bir kaç dakika sonra şöförün cep telefonunun çalması sonrasında ambulanstaki kişinin kendi karısı olduğunu şöför ve dolmuşta bulunan yolcularda öğrenmiş oldu."

Ambulanslara yol vermek konusun'da İstanbul'da 112 Ambulans Servisi, acil durum barındıran araçlara, yol verme metodu ''Fermuar Projesi''ni hayata geçirmek için yeni bir yöntem denemekte umarız bu yöntem kalabalık olan bir çok şehirde işe yarar.

Bu yazının sonunda herkesi bir kez daha duyarlı ve saygılı olmaya davet ediyorum.

{tortags,236,1}